Dziewice Konsekrowane - Parafia św. Wojciecha w Kołobrzegu

Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu
Przejdź do treści
Wspólnoty
8 listopada 2014 roku w koszalińskiej katedrze do grona dzieci i wdów konsekrowanych biskup Edward Dajczak włączył dwie nowe kobiety. Wśród nich znalazła się nasza parafianka - organistka - p. Barbara.

Stan dziewic i wdów konsekrowanych to tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, które znane były już starożytności chrześcijańskiej. W czasie obrzędu ustanowienia kandydatka ubrana jest w białą suknię, jak do ślubu. Przed samą konsekracją leży krzyżem w czasie Litanii do Wszystkich Świętych (podobnie czynią siostry zakonne podczas składania ślubów wieczystych).

Dziewice konsekrowane składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (czyli tzw. rady ewangeliczne). Nie żyją w zgromadzeniach, ale w świecie - jak każdy zwykły człowiek.
Zewnętrznym znakiem konsekracji jest obrączka. Poza tym dziewice konsekrowane nie wyróżniają się niczym szczególnym. Na codzień noszą świecki strój. Na ważniejsze uroczystości mogą zakładać białą pelerynę, która jest symbolem czystości.

W naszej diecezji wspólnota ta składa się z pięciu dziewic oraz jednej wdowy. Ponieważ pochodzą one z różnych miejscowości naszej diecezji, ich comiesięczne spotkania formacyjne odbywają się w Koszalinie.
Parafia Rzymskokatolicka pw. świętego Wojciecha, 78-100 Kołobrzeg, ul. św. Wojciecha 7, tel. 0048 94 351 05 15, e-mail: wkolobrzeg@koszalin.opoka.org.pl
Wróć do spisu treści