Znakiem Domowego Kościoła są dwa greckie słowa: światło i życie, wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. Domowy Kościół używa również znaku END — ikony Świętej Rodziny.
Założycielem Domowego Kościoła jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921–1987). Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło–Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło–Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę, zwaną charyzmatem Domowego Kościoła.
Program formacyjny Domowego Kościoła kształtowany jest na podstawie materiałów formacyjnych Ruchu Światło–Życie i Equipes Notre-Dame, dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz aktualnego nauczania Kościoła. Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Małżeństwa starają się wprowadzać w swoje życie tzw. “zobowiązania”. Zobowiązaniami tymi są:
6. reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną),
7. uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.
Patronką Ruchu jest Maryja Niepokalana Matka Kościoła i Święta Rodzina. Świętem patronalnym jest Niedziela Świętej Rodziny.
Krąg tworzy 4–7 małżeństw sakramentalnych, najlepiej z jednej parafii, pragnących czerpać z łaski i mocy sakramentu, uczyć się żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Spotkanie miesięczne kręgu rodzin składa się z następujących części stałych:
- Dzielenia się życiem (dzielenie się wydarzeniami, radościami, troskami podczas symbolicznego posiłku);
- Modlitwy: dzielenie się Ewangelią, tajemnica różańca;
- Formacji: dzielenie się w atmosferze modlitwy realizacją zobowiązań, to znaczy osiągnięciami i trudnościami w rozwoju życia duchowego, omówienie nowego tematu
Spotkanie odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. Nad spotkaniami czuwa ksiądz moderator. Przy naszej Parafii istnieją obecnie dwa kręgi - każdy z nich tworzy po 5 małżeństw. Jeśli wraz z małżonkiem masz pragnienie należeć do wspólnoty DK – zapraszamy serdecznie. Więcej informacji u księdza Proboszcza lub księdza Stanisława.
Parafia Rzymskokatolicka pw. świętego Wojciecha, 78-100 Kołobrzeg, ul. św. Wojciecha 7, tel. 0048 94 351 05 15, e-mail: wkolobrzeg@koszalin.opoka.org.pl